Karakalem

Karakalem Çizim

Posted by admin On Ekim - 1 - 2010

Akrilik boya resim tekniği

Akrilik boyalar ilk olarak 1960’larda piyasaya çıktı.İlk çıktığında oldukça kalın; yağlıboyaya benzer kıvamdaydı.Standart Formula kıvamından ötürü bu boya spatulayla uygulanıyordu.Bu boyayla yapılan resimlerde boya çok kalın tabakalar halinde sürülebiliyordu.Bu kalınlıkta sürülen yağlıboyaların kuruması aylar alırken, akrilik boyalar birkaç saatin içinde kuruyordu.Bu yeni boyayla spatula kullanan olduğu gibi, fırçayla çalışan sanatçılar da vardı.

akrilik çizim

alrilik nedir

Sonraları piyasaya fırçayla çalışan sanatçılar için yeni bir seçenek çıktı; daha akıcı, ince kıvamdaki “Flow Formula”..Fırçayla çalışılması daha kolay olan bu yeni malzeme, kalın kıvamdaki boyadan daha yavaş kuruyordu.

Doğal olarak, yağlıboya, suluboya, guvaş gibi öbür malzemalerde de olduğu gibi , bir malzemeyi kullanmada önce öğrenilmesi gereken teknikler ve kurallar vardır.Aşağıdaki resimler bize akrilik boyanın geniş olanaklarını gösteriyor.

AKRİLİK BOYALAR;

Akrilik boyalar son yıllarda resim ve karikatürde kullanılmaya başlamış harika boyalardır. Akrilik boyalar yağlı boyalar gibi tüp halinde satılmakta olup macun kıvamındadır. Bu şekilde katı olarak kullanıldığı gibi su ile inceltilerek kullanmakta mümkündür. Su ile inceltildiğinde ekolin boya gibi transparan etki yapar kontur çizgilerini kapatmaz. İnceltmek ve temizlik için su kullanılır. Boya oldukça çabuk kurur ve tekrar sudan etkilenmez. Bu nedenle çalışmalarımız tamamlandığında içimiz rahat olabilir.
Bu boyalar boyanın çabuk kuruması nedeniyle fırçaları bozar bu nedenle çabuk çalışmak ve fıçalarımızı su içinde bekletmek ve özellikle fırça diplerini iyi yıkamak gerekir. Akrilik boya katı sürüldüğünde ne kadar kalın olursa olsun çatlama yapmaz. Hatta bu tip kalın doku yapmak için özel bir pasta malzemesi ayrıca satılmaktadır. Akrilik boya çabuk kuruduğundan çalışma kolaylığı için kurumayı geciktirici malzemesinide almak yararlıdır.
Akrilik boya tual dahil her zemine çalışmaya olanak tanır. Zemin emici bir malzeme ise özel akrilik astar ile astarlanmalıdır. Akrilik boya mat olup istenilirse özel verniği ile mat veya parlak izlenim verilebilir ek koruma sağlanabilir.

akrilik resimler

akrilik tablolar

Yorum

Yorum yapmak için giris yapmalısınız.

Yandex.Metrica