Karakalem

Karakalem Çizim

Posted by admin On Ekim - 17 - 2011
çizgi çeşitleri

çizgi çeşitleri

Çizime başlamanın ilk adımı çizgilerdir. Bu nedenle çizme eylemine çizgilerle başlayacağız. Öncelikle çizgi nedir? Neden önce çizgileri çalışmalıyız? Direk resme başlasak olmaz mı? diyebilirsiniz. Ancak, hiçbir şey hemen yapılmıyor, belli aşamaları geçerek en iyi sonuca ulaşacağız .

Çizgiler desenlerin esas temelleridir. Kalemimizi kağıtta dik tutarak bastırdığımızda elde ettiğimiz iz nokta, kalemi herhangi bir yöne hareket ettirdiğimizde ortaya çıkan iz ise çizgidir. Desen oluşturmak için öncelikle işe çizgilerle başlarız. İşe farklı yönlerde mümkün olduğu kadar düzgün çizgiler çizerek başlamalı, zamanla da eğri ve yuvarlak çizgiler üzerinde çalışarak devam etmeliyiz. Daha sonra yuvarlak ve düz çizgileri birleştirerek dekoratif çalışmalar elde edebiliriz. Çalışmanın ilerleyen aşamalarında tek kalemle farklı tonları elde ederek çizgilerimize devam etmeliyiz.

resimde çizgi

çizgi

Çizgilerimizi çizerken elimizi rahat hareket ettirmemiz de çizimlerimizin düzgün olmasında önemli bir etkendir. Çizerken sadece kalemi tutan parmaklarımızı değil, bütün elimizi, kolumuzu hareket ettirmeliyiz. Çizgilerimiz ne kadar düzgün ve temiz olursa, ortaya çıkacak olan iş de o kadar düzgün ve temiz olacaktır. Ayrıca çalışmalarınızda silgiyi çok nadir kullanmaya dikkat edelim. Sonuçta başlangıçta çizdiğiniz çizgiler elinizi alıştırmak ve en iyiye ilerlemek için karalama niteliğinde olacaktır. Sanatla kalın…

Yorum

Yorum yapmak için giris yapmalısınız.

Yandex.Metrica