Karakalem

Karakalem Çizim

Posted by admin On Şubat - 28 - 2011
Ressam Pelin Özgöçen anlatıyor; Karakalem resim yapmak isteyen bir kişi öncelikle basit geometrik şekillerle başlamalı. Çünkü bu işin alfabesinde aslında altyapısında geometrik şekiller var ve bir figürü bile çizmeye kalktığımızda onun küplerden, konilerden, silindirlerden oluştuğunu unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle, önce karakalem çalışmalarında belki daha basit kompozisyonlarla oluşturulmuş geometrik şekillerle başlayıp; onların çizgileri, çizgi değerleri, tonlamaları, kompozisyonun nasıl oluşturulacağı gibi dertlerle bir şekilde yoğrulup ondan sonra varılacak nokta daha temel problemler olmalı. Asıl olan şey, belli bir kadrajın içinde, belli bir anlayışta, yukarıya, aşağıya, yanlara, çok fazla dayanmadan bir alanı değerli bir şekilde kullanarak bunu organize etmesi gerekiyor.
Yeni başlayan bir insan öncelikle geometrik şekiller yaparken, bunları belki organize ettikten sonra tonlamaya da geçebilir. Örneğin; çizgi değerleriyle oluşturulacak bir daire, bir küp, belki bir üçgen tonlanarak; bunlara belli çizgi değerleri verilerek, bunların yapısını anlamaya yönelik araştırmalar yapılabilir. Daha sonra bunlara tonlamayla hacim katılabilir. Önce çizgi değeri, sonra bunun üzerine konulan tonla yüzeyler belirlenir, ve yavaş yavaş seçtiğimiz, anlatmak istediğimiz obje, bu gölgelemelerle hacimlendirilir.

1 Yorum

  1. Resim Tutkusu diyor ki:

    işime yaramadı http://www.uzmantv.com da da aynı şeyi söylüyor. önemli olan tonlama nasıl yapılır resim hangi açıdan çizilir. Portre nasıl yapılır… vs v.s bu gibi şeyler arıyom.

Yorum

Yorum yapmak için giris yapmalısınız.

Yandex.Metrica