Karakalem

Karakalem Çizim

Posted by admin On Ekim - 21 - 2010
Pastelle **kAğIt bAtİk** Yapımı

Pastelle kağıt batik yapımı


Çalışmanın Adı : Pastel Batik Tekniği
Amaçlar : Pastel boyanın çeşitli imkanlarından yararlanarak değişik görsel etkiler oluşturabilme; pastel boyalı yüzeylere doku kazandırabilme; resmin öge ve ilkelerini kavrayarak, çalışmalarında uygulayabilme.

Araç-Gereçler

• Yağlı pastel boya
• Siyah mürekkep veya çini mürekkebi
• Kalın suluboya fırçası veya sünger
• Resim kağıdı(kalın ve dayanıklı olursa çalışma daha güzel sonuçlar verir.)
• Eldiven

Uygulama : Yağlı maddelerin su bazlı boyaları itme özelliğinden faydalanılarak uygulanan bir tekniktir. Resim kağıdı üzerine pastel boya ile resmin öge ve ilkelerine uygun bir resim yapılır. Bunu yaparken, pastel boyada orta ve açık değerlere sahip renkler kullanılmasına dikkat edilir ve koyu değerlere sahip olması istenen yerler boyanmaz, boş bırakılır. Pastel kullanılan yüzeylerde üst üste boyamalar, tonlamalar ya da düz yüzeyler halinde boyamalar yapılabilir. Nasıl ki pastelli alanlar orta ve açık değerlerin dengesi gözetilerek boyanmışsa, boş bırakılan alanların da sonradan siyaha yani koyu leke değerine dönüşeceği düşünülerek dengeli boşluklar bırakılmalıdır. Pastelle boyama işlemi tamamlandıktan sonra fırça hiç sulandırılmaksızm mürekkebe batırılır ve pastel kullanılan-kullanılmayan tüm resim yüzeyi mürekkepli fırça ile boyanır. Fırça hareketinin yönü değiştirilmeksizin aynı yönde kullanılmalıdır. Böylece boş bırakılan yüzeyler boyanarak siyaha dönüşecek, kaygan zemin oluşturan pastel boyalı yüzeylerin üzerinde ise mürekkep pul pul toplanarak değişik bir doku oluşturacaktır. Bu teknikte, mürekkep yerine suluboya ya da guaş boya da kullanılabilir. Her yaş grubu için uygun bir çalışma tekniğidir.

Pastelle boyama yapıldıktan sonra resmin konturları boş bırakılabileceği gibi tüm yüzey boyandıktan sonra bazı bölgelerde kazımalar yapılarak da dokular oluşturulabilir.Mümkün olduğunca iyi kazıma yapılmalıdır.Kazıma yapılan bölgeler mürekkebi az alacağı için gri tonda lekeler oluşacaktır.Kazıma yapılan çalışmalarda mürekkebi bekletme süresi daha uzun olmalıdır.

KAZIMA YAPILMADAN TÜM YÜZEYİN BOYANARAK SADECE ÇATLAKLARIN MÜREKKEPLENDİĞİ BİR ÇALIŞMA AŞAMASI
1-Resim kağıda kalın bir şekilde pastelle boyanır.
2- Çatlakların oluşmasını sağlamak için buruşturma işlemi yapılır.Buruşturma şiddetini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.Çok sıkarsanız resim biraz koyu olacaktır.Bu nedenle orta şiddette sıkmanız önerilir.
3-Buruşturulan kağıt açılarak düzeltilir.Üzerine çini mürekkebi dökülerek bir sünger yardımıyla yüzeye yedirilir.
4-Kurumasını çok beklemeden temiz ve nemli bir sünger yardımıyla silinir.( Musluk altında resmi yıkamak ve ya su dolu bir leğende yüzeydeki mürekkebi temizledikten sonra kurumaya bırakmak daha iyi oluyor.Ancak kağıdın yırtılmaması için işlem çabuk ve nazik hareketlerle yapılmalıdır.)
batik yapımı
5-Resminiz hazırdır.

BİRKAÇ BATİK ÖRNEĞİ…
pastel boya ile batik çalışması - karakalem.org

Yorum

Yorum yapmak için giris yapmalısınız.

Yandex.Metrica