Karakalem

Karakalem Çizim

Posted by admin On Ekim - 24 - 2011

Cisimler bizden uzaklaştıkça görünüşleri farklılaşarak küçülürler ve daha soluk bir hal alırlar. Oysa bu cisimler bize yakın olduklarında gerçek ölçüleri ve renkleri ile görünürler. Varlıkların bizden uzaklaştıkça küçük ve soluk bir hal alması hissini renk ve çizgi olarak ifade etme işine perspektif diyoruz. Kısaca perspektif, üç boyutlu cisimleri, iki boyutlu bir düzlem üzerinde göstermek için kullanılan bir araçtır.

Perspektif çizgi perspektifi ve renk perspektifi olmak üzere 2 ‘ye ayrılır. Ancak bugünkü konumuzda çizgi perspektifini ele alacağız.

Perspektif bilgisini daha iyi kavrayabilmek için bazı terimleri öğrenmemizde yarar olacaktır. Ufuk çizgisinden başlayalım, ne dersiniz?

Ufuk çizgisi; göz hizasından geçtiği varsayılan yatay çizgidir. Oturduğumuzda ufuk çizgisi alçalırken, kalktığımızda ya da yüksek bir yere çıktığımızda yükselir. Gökyüzü ile denizin birleşmiş gibi göründüğü çizgi ufuk çizgisidir.

Ufuk düzlemi; göz hizasından geçtiği hayal edilen, yer kabuğuna paralel olan düzlemdir. Ufuk düzlemini kesen çizgi, işte bizim ufuk çizgisidir.

Görme noktası; ufuk çizgisin üzerinde ve gözün tam karşısında bulunan noktadır.

Karşıdan görünen çizgiler; uç noktaları gözümüzden aynı uzaklıkta olan çizgilerdir. Dikey, yatay, eğik olabilirler. Her zaman oldukları gibi çizilirler. Gözden uzaklaştıkça ufalıyor gibi görünürler.

Kaçan çizgiler; uç noktaları gözümüzden aynı uzaklıkta bulunmayan, oldukları gibi değil göründükleri gibi çizilen çizgilerdir. Kaçan çizgiler, ufuk çizgisinin üstünde isler gözden uzaklaştıkça alçalıyor gibi, ufuk çizgisinin altında iseler gözden uzaklaştıkça yükseliyor gibi görünürler.

Kaçış noktaları; kaçan çizgilerin gözden uzaklaştıkça birleşiyorlarmış gibi göründüğü noktalardır.

Aşağıda eklediğimiz çalışmaları incelerseniz bu terimleri daha iyi kavrayabilirsiniz. Sanatla kalın…

perspektif

perspektif

perspektif

perspektif

perspektif

perspektif

perspektif
perspektif  
Categories: Çizim

2 Yorum

  1. merve diyor ki:

    peki bir objeyi çizerken kaçma çizgileri mi önce çizilir obje mi?

Yorum

Yorum yapmak için giris yapmalısınız.

Yandex.Metrica